PR /Social media coordinator – Znajdź prace z nami

Firma – GE Hunter

GE Hunter to prywatna butikowa międzynarodowa firma headhunterska o korzeniach skandynawskich tg. się w branżach takich jak FMGC i Pharma , z biurami w Barcelonie oraz Warszawie.

Współpracujemy również z korporacjami jak i rodzinnymi firmami, które są otwarte rekrutacje talentów, nanosić nową nową energię – „siłę napędową” – podnosić efektywność i praktyką działania firmy czy wkład na nowe tory.

Prowadzimy poszukiwanie szefów na terenie firmy, ale my znamy przede wszystkim na wszystkich krajach Europy Centralnej, Środkowej (CEE)

Zajmujemy się kierowaniem kierowaniem, czyli poszukiwaniem menedżerów, którzy szukająli menedżerów, którzy opierają się na prowadzeniu działań prowadzących do prowadzenia kierownictwa na tym, że nie są obecnie zainteresowani zainteresowani.

Stanowisko – PR /Koordynator ds. mediów społecznościowych

GE Hunter, aby utrzymać firmę, która jest obecna w sytuacji, gdy ktoś głów, co wymaga, aby sprawdzania była obecna i jeśli chodzi o informacje z rynku, firmy, przemieszczanie się, w którym GE Hunter działa.

Celem tego nowego twórcy jest tworzenie eksperckiego wizerunku firmy w różnych zestawieniach przekazów medialnych i kreatywnych działań poszukiwań firmy.

Bym założycielem firmy z motto biznesu założycielskim założycielowi, jak i założycieli GE Hunter

Nasze wymagania

 • Bardzo dobra znajomość angielskiego – w mowie i piśmie
 • Umiejętność i kreatywność w poszukiwaniu informacji online
 • Nawiązanie na uzyskanie zgody na osiągnięcie zgody
 • Umiejętność realizacji go pisania z wysokiej jakości” „obsługa klienta”
 • Elastyczność w działaniu i mysleniu
 • Otwartosc na nauke
 • Duzy poziom samodzielności i ustalenia
 • Postawa „może”
 • Odpowiedzialność
 • Czy przyspieszonych uzgodnionych terminów
 • w budowaniu relacji z klientem relacji
 • Bardzo dobra znajomość pracy z word/excel
 • Doświadczenie w zakresie badań oraz rekrutacji mile widziane, ale nie są konieczne

Czekamy na Ciebie….

wyślij CV na marcin@gehunter.com

Closeup of a business handshake
Closeup of a business handshake

Intuicja headhuntera kluczem do sukcesu

W procesie rekrutacji zaczynają coraz częściej pojawiać się rozwiązania wykorzystujące nowoczesne technologie. Sztuczna inteligencja potrafi być wsparciem przy wyborze kandydatów, w pierwszym kontakcie z nimi, a nawet we wstępnych testach psychologicznych, w czasie których oprogramowanie jest nawet w stanie wyłapać emocje kandydatów. To wszystko brzmi bardzo kusząco, ale należy zadać sobie pytanie, czy poprzez tak wielki skok technologiczny nie utracimy czegoś co zdobywaliśmy i rozwijaliśmy przez długi czas, a mianowicie doświadczenia i indywidualnego podejścia do kandydata? Wartości, które w GE Hunter rozwinęliśmy do poziomu mistrzowskiego. Automatyzacja, która może usprawnić pracę rekrutera, uczynić ją bardziej wydajną, a co za tym idzie wynieść ją na inny poziom, na pewno będzie wsparciem w początkowym etapie rekrutacji. Dotyczy to jednak tylko tych kandydatów, którzy aktywnie poszukują pracy. Żadna aplikacja nie wychwyci ogromnej grupy osób, które w automatycznym procesie rekrutacyjnym są niewidoczne. Powstaje pytanie, czy nawet najbardziej rozwinięta sztuczna inteligencja zdoła odszukać i
zidentyfikować osoby, które nie szukają pracy, rozpoznać ich umiejętności oraz, co najważniejsze, zachęcić je do rozmowy, a w konsekwencji nawet do zmiany miejsca pracy i rozpoczęcia nowego etapu w życiu? W tym momencie kluczowa jest rola headhuntera. Eksperci GE Hunter aktywnie szukają idealnych kandydatów, a dzięki wieloletniemu doświadczeniu, podejściu i sieci kontaktów osiągają zamierzone cele. Headhuntera z krwi i kości od sztucznej inteligencji zawsze odróżniać będzie pierwiastek ludzki. Owszem oprogramowanie dobierze najlepszego kandydata pod względem jego kompetencji i osiągnięć, ale przecież pracodawca poszukuje nie tylko tego. Ten nieuchwytny element jest w stanie znaleźć tylko człowiek. Rekruter poświęca czas na poznanie kandydata, wytworzenie z nim emocjonalnej więzi, która przynosi rezultaty w postaci obopólnego zaufania. Dzięki temu, że kandydatowi zostaje poświęcony czas, jego wątpliwości co do oferty zostają rozwiane. Powstają
mocne fundamenty, na których będzie zbudowana owocna współpraca. Headhunterzy wyszukują perły wśród masy ludzi, nawiązują kontakt, a w konsekwencji tworzą relację mającą silne fundamenty. Nowy pracownik nie jest tylko brakującym elementem organizacji, ale dopełnieniem, przynoszącym efekt synergii. Doświadczony headhunter intuicyjnie czuje, że znalazł idealną osobę i aktywnie podpowie pracodawcy jak wykorzystać jej atuty, nawet jeżeli oznacza to zmianę struktury działu, by wypełnić powstałe w ten sposób miejsce odpowiednim kandydatem. Dynamika, ciągłe poszukiwania – to specyfika pracy rekrutera. Obserwacja rynku, sytuacji na świecie, nowych trendów, zmian w społeczeństwie, a także powstawanie nowych branż stwarza pole do nieustannego przepływu kandydatów. To nie ludzie czekają na sygnał od headhuntera, to on aktywnie szuka tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że chcą być znalezieni. Innymi słowy nie chodzi o mechaniczne wypełnienie luki, ale o pieczołowite wyszukanie odpowiedniej osobowości, która dopełni organizację i stanie się jej nową siłą napędową, zaś samemu kandydatowi pomoże rozwinąć skrzydła na nowym stanowisku.

Researcher/Rekruter – Znajdź prace z nami

Firma – GE Hunter

GE Hunter to prywatna butikowa międzynarodowa firma headhunterska o korzeniach skandynawskich specjalizująca się w branżach takich jak FMGC i Pharma , z biurami  w Barcelonie oraz Warszawie.

Współpracujemy z korporacjami jak i również rodzinnymi firmami które są otwarte na rekrutacje talentów, które mogą wnieść nową energię – „driving power” – podnoszącą efektywność i kierującą działania firmy czy konkretnego działu na nowe tory.

Prowadzimy headhunting na terenie całej Europie ,ale koncentrujemy się przede wszystkim na Polsce oraz krajach Europy Centralnej, Środkowej (CEE)

Zajmujemy się wyłącznie headhuntingiem czyli poszukiwaniem managerów wysokiego szczebla w oparciu o zaawansowane techniki researchu i bezpośrednie działania docierając do tych którzy nie są obecnie zainteresowani zmiana.

 Stanowisko – Researcher/Rekruter

 GE Hunter to firma aktywnie działająca  w branży headhunterska, co wymaga ciągłego sprawdzania najnowszych i aktualnych informacji związanych z rynkiem, rozwojem firm, przemieszczaniem się ludzi  w sektorach w których GE Hunter działa.

Researcher/Rekruter będzie aktywne wyszukiwał i docierał do kandydatów z zastosowaniem różnych metod rekrutacji celem nawiązywania i budowania  z nimi długoterminowych relacji, będzie odpowiedzialny za pre-selekcję kandydatów na podstawie wymagań profilowych oraz koordynacje dalszych etapów procesu rekrutacyjnego. Również po odpowiednim przeszkoleniu samodzielne  będzie prowadził projekty rekrutacyjne.

Nasze wymagania

 •  Bardzo dobra znajomość angielskiego – w mowie i piśmie
 • Umiejętność i kreatywność w poszukiwaniu informacji online
 • Nastawienie na osiaganie rezultatów
 • Umiejętność poprawnego pisania z uwzględnieniem wysokiej jakości „customer service”
 • Elastyczność w działaniu i mysleniu
 • Otwartosc na nauke
 • Duzy poziom samodzielności i zaangażowania
 • Postawa „can do”
 • Odpowiedzialność
 • Dotrzymywanie uzgodnionych terminów
 • doświadczenie w budowaniu relacji z zewnętrznym klientem
 • Bardzo dobra znajomość pracy z word/excel
 • Doświadczenie w zakresie researchu oraz rekrutacji mile widziane ale nie jest konieczne

Czekamy na Ciebie ….

wyślij CV na marcin@gehunter.com

Ludzka odsłona sztucznej inteligencji jako wsparcie w procesie rekrutacji

Dynamiczny rozwój technologii oddziałuje na każdą dziedzinę życia, a jej umiejętne wykorzystanie może przynieść korzyści każdej branży. Temat ten jest  jednak traktowany z pewnym dystansem i rezerwą, zwłaszcza w dziedzinach opierających się na kontakcie człowieka z człowiekiem. Pojawia się pytanie, czy stawiając na technologię w procesie rekrutacji nie zatracimy tej charakterystycznej dla ludzi intuicji płynącej z osobistego doświadczenia, czego maszyna i algorytm nigdy nie zastąpią?

Słysząc pojęcie sztucznej inteligencji wyobrażamy sobie rząd pozornie niemających ze sobą związku cyferek albo robota rodem z Gwiezdnych Wojen. Nauczeni filmami science-fiction boimy się buntu maszyn i konsekwencji błędu człowieka. Zapominamy o tym, że sztuczna inteligencja to tak naprawdę programy symulujące, które mogą być wsparciem w codziennej pracy headhuntera. Istnieje szereg aplikacji opartych na systemach sztucznej inteligencji, które mają za zadanie w szybki sposób wyszukać, porównać i dokonać wstępnej selekcji kandydatów pod kątem ich kwalifikacji, doświadczenia, czy wykształcenia. Specjalnie dedykowane oprogramowanie jest w stanie prześledzić profile na social mediach, zebrać dane i dokonać wstępnej weryfikacji kandydatów. Inne aplikacje z kolei sprawdzą koncentrację, pamięć czy możliwości kojarzenia przyczynowo-skutkowego aplikujących.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne mają zaoszczędzić najbardziej poszukiwaną obecnie walutę, czyli czas. Chatboty i specjalnie przygotowane platformy są dostosowane do tego, żeby przez 24h na dobę być dostępne dla kandydatów biorących udział w rekrutacji i dostarczać im najwyższej jakości kontent. Możemy zadać sobie pytanie, czy skoro technologia poszła tak bardzo do przodu, będziemy w stanie wykorzystać robota do przeprowadzenia prawdziwej rozmowy rekrutacyjnej? Izraelski start-up Woo zaprojektował robota headhuntera o imieniu Helena, opartego na sztucznej inteligencji. Jej zadaniem jest wyszukanie kandydata i błyskawiczne zrekrutowanie go. Robot otrzymuje feedback od pracodawcy, a jego oprogramowanie może być dostosowane do potrzeb zlecającego rekrutację.

Wsparcie technologiczne, ułatwienie i przyśpieszenie wymagających czasu procesów jest na pewno bardzo kuszące. Jednak, czy algorytm kiedykolwiek zastąpi doświadczenie i intuicję, która w GE Hunter jest wartością nadrzędną? Wierzymy, że to co nas wyróżnia na rynku to nasi specjaliści, wsłuchujący się w potrzeby klientów i znajdujący kandydatów, którzy nie tylko pasują do profilu firmy, ale także dopełniają organizację swoją osobowością. Algorytm wyszuka szybko odpowiedniego pracownika, ale w GE Hunter wierzymy tylko w trwałe relacje i dlatego dołożymy wszelkich starań, żeby jak najlepiej Cię poznać i poświęcimy czas, żeby znaleźć dla Ciebie kogoś z kim zwiążesz się na dłużej.

Closeup of a business handshake
Closeup of a business handshake

Personalization being a key to success

We talked about some new developments in recruitment processes made with help of the automation, machine learning, and AI. The possibility of easily picking up candidates basing on social media profiles, automating the initial contacts, verifying them through specialized personality tests or games, even checking them by intelligent tools analyzing facial expressions – it all sounds tempting.

So we would say – yes, AI tools might be exceptionally useful during the initial communication and verification of the candidates. But what makes the successful recruitment is personalization and experience, the combination which GE Hunter experts brought on the master level. Automated tools supporting the recruitment process can quite well pre-select the group of candidates. But under one condition. There must be candidates available, actively sending resumes, giving signs on social media that they are interested in changing jobs.

And what if the perfect candidate doesn’t even know about the job offer? Many people simply don’t look for a job or don’t want any changes in their life until they are presented with the opportunity. Is artificial intelligence, even if the most advanced one, able to find them, identify their skills, and open them to the conversation that might trigger a big step towards a change?

That’s the point when we see a role of a headhunter. In GE Hunter experts are actively looking for perfect candidates, supported by years of personal experience and networking.

Human touch is what differentiates the headhunter from artificial intelligence. Artificial intelligence seeks candidates matching the profile. Human experts can see beyond the profiles, written statements, and even personalized tests. Seasoned headhunters will find candidates escaping from the schemes. Headhunter wants to know the person first, establish communication and trust, build a relationship. The emotional area of the communication between headhunter and candidate gets them closer and allows openness. The candidate sees clearly what are the strengths and weaknesses of a job offer, can discuss his or her concerns with the headhunter. Then the recruitment process can start and conclude with satisfying results. The candidate’s decision is made on solid grounds, with the support and good piece of advice from the headhunter.

Headhunters are looking at the world through interesting people. Finding them, getting to know them, building relationships with them make the foundation for the network which might bring profits in the future.  On the other hand, the headhunter supports the organization while searching for the perfect candidate, helping to refine expectations, needs and construct the vision of a person being the “missing” puzzle that complements the image. Revising the people available on the market the head hunter may help precise the candidate profile. Simply discussing the role with potential candidates can bring new ideas of how the company department should be structured. It is possible only for an experienced human headhunter, with special interpersonal skills.

While searching the headhunter is going through certain sectors of the market to find out what is the average level of specialists. What are people’s motivations and the factors that drive a particular sector or function? It is not people responding to headhunters call it is headhunter looking for people to call to. In other words, the headhunter is not just seeking a candidate to fill the position. The headhunter is looking for a person with personality and abilities that would bring the synergy effect to the company, delivering the new driving power and giving a candidate a satisfying and challenging new role.

Recruited by robots

The world embraces the new technological advances, the digitalization era changes society in many ways from social interactions to work culture. It is not surprising that automation and artificial intelligence has found their way to HR and recruitment processes. The tools that allow screening social media profiles, finding candidates, collecting data, verifying applicants on the first stages, may increase the effectiveness of the process. How it affects the work of head hunters?

Some artificial intelligence-based tools are prepared to scan applications within minutes instead of hours. Predictive performance testing and skill assessments might be useful during the screening process to identify specific knowledge and skills. Unilever for example uses gamification and video interview through AI systems of game applications to measure the candidates’ qualities, including memory, contextual clues, and concentration. Special platforms simplify the preliminary interviews as HireVue’s software that uses video recording to conduct the interview without the use of recruitment partners or Mya, an AI recruiting assistant designed by FirstJob, which is a chatbot that interacts with applicants to clarify requirements, answer inquiries, and updates on job status while delivering 24/7 support through text, email, and skype.

Mentioned tools based on the algorithms can be helpful in repeatable activities but what if we incorporate the humanized AI into the process? It instantly brings the vision of robots taking over the world. Are robot headhunters possible and do they have the potential to replace humans?  Actually, there is Helena, a robot headhunter created and designed by an artificial intelligence start-up company, Woo. It uses AI and machine learning to find candidates Helena is designed to offer a rapid approach that demands quick responses. To increase the adaptation of Helena to business operations, it is reinforced with employer feedback and machine learning that allows for constant improvements to meet the needs of the clients.

Even with the AI so advanced, the question remains – is it possible to replace a human head hunter?

We will try to answer in the next chapter.

Delivering power in times of crisis

Let’s face it – 2020 was not a picnic. A global pandemic forced unprecedented changes in society and on the markets. The resulting economic crisis challenged governments and businesses. Another waves of coronavirus make our times hard for many companies. They are fighting to not perish, to keep their position, and find innovative ways forward.

The question is, should they continue to recruit during times of crisis? Is it reasonable to hire in such an unstable global situation? The answer is yes. Hard times need the right people to support the organization, deliver new driving power, and help navigate into calmer waters.

Who are the right people?

Experts from GE Hunter, international headhunting advisors, recommend carefully plan the recruitment process, considering that both global top-notch companies, as well as small and medium firms, need to focus on remarkable key features the candidates should have, like team working, flexibility, and an open mind.

It means the employer expects thinking out of the box and putting oneself in a position of a task owner who can bring unexpected, innovative solutions. These are not times for conservative, old-way thinking traditionalists. 

Flexible, well-adapting people are needed to drive the company forward. We cannot forget that corporate culture changed drastically with the remote work, and the virtual world replacing the good old “kitchen culture” when team building happened naturally along with social contacts at coffee break.

Social isolation is a source of frustration for employers but at the same time gives the possibility to the flexible, inventive leaders, letting them find new ways to consolidate teams, motivate and lead them to achieve business goals. We could say that it builds the organization’s culture capable to change much quicker than in the past, as the adaptation to the current requirements is critical to survival.

Who are the right leaders for the tough times?

When people are isolated, social distance grows, and the sense of security lowers, it is important to have strong, resourceful leaders. The features the employers are looking for are being passionate about the job but at the same time emotionally balanced, able to lead, and engage other teammates. Solution-oriented people can shape the organization’s goals and schemes, for example, towards e-platforms and new ways of virtual communication, which is essential in times of pandemic. So the outcome should be acting together even when being physically miles apart. 

The leader should act as a role model, shape the organization from the inside, and help create a unique corporate environment. A positive attitude is equally important as a strong track record of sustainable results. GE Hunter experts advise to seek for leaders who do not wait for others to make a decision, but shape the goals and implement activities to go forward. 

How to find the right candidates?

These general thoughts described above should be transformed into precisely written requirements, and that cannot be done without advanced analytic tools, as the House of Talent (original concept of GE Hunter). 

GE Hunter experts, as experienced advisors, will help to find the best matching leaders to lead the projects, the departments, or the whole of the companies.

It is crucial to search proactively for the right candidates instead of waiting for them to come to the hiring company. The perfect match could be somewhere out there, not knowing that there is an ideal job post for him or her. 

GE Hunter has developed, over the years, a wide contact network and advanced ways of reaching and attracting talents to use them as a source of valuable candidates. 

The companies could need fresh blood, but some are in a difficult situation, being forced to fire rather than hire. It is a matter of looking objectively and thinking out-of-the-box. 

It may result that hiring the exactly right person, good leader, agile decisionmaker, and seasoned specialist, would push the company on new roads, bringing a perspective to leave hard times behind. 

The question is not “can you survive without having the right people on board?” the question is “how to find them?”. The answer can be found here and here.

 

Happy New Year!

Every year we prepare a holiday movie for you. This year was difficult, all passing months took their toll on everyone. But we tried to put some hope and optimism in our movie.

Can you see it?

Happy New Year and let the brighter times come!

House of Talent – how it works? Part III

One of the “House of Talent” participants share her experience with GE Hunter original tool:

“When GE Hunt invited me to their program “House of Talent”, I was very excited and curious about the tool “Activate your driving power” helping to find a perfect job match.
The first exercise was about defining my superpowers. When I had to write it down (vs. “thinking over in my head”) it helped me a lot to arrange my career achievements, strengths and finally specify my value which I can offer to a new company.
Secondly, I was asked by GE Hunter to think of my dream companies (10-20 companies), the ones in which I would love to work. But I had to justify my choice, and specify what added value I would bring to each of them.
That kicked me out of my routine. I started to think about the companies operating out of the pharmaceutical business in which I worked for 15 years and think through what I could bring to a company from my wish list.
The process I conducted together with GE Hunter played an active role in my searching for a new job. I was acting proactively, not just responding to posted job offers. “Activate your driving power” tool helps to find a perfect match beneficial both for a candidate and a company.”

Marketing Manager, who after 15 years in pharma business decided to explore new sectors.

House of Talent – how it works? Part II

Paweł Hajduga talks about his experience with GE Hunter’s House of Talent:

“Elwira Kostka from GE Hunter was very supportive when I decided to search for new job opportunities on the market.
She invited me to the House of Talent and encouraged me to think about what my future “dream company” could be.
I wrote down a list of companies that I believed I could match.

I must admit that the next step was difficult. I was supposed to understand and explain why those companies are important to me, and what value I could potentially bring them. It required putting together all my experience and looking at my professional future in terms of further development, my personal and professionals goals, and finally to understand what drives me forward.

The tool called by GE Hunter ‘Activate your driving power’ helped me a lot in answering some crucial questions and inspired me by structuring my thoughts.”

We use cookies to ensure the best functioning of the website and personalization and targeting of ads in order to optimally adjust their content to the expectations and needs of recipients. By agreeing to the use of cookies in accordance with our cookie policy.